Tachimetr (ew.
tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000. Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.
Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy. Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia.
Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym. Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy
W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce.
Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu. Po pracy w terenie przychodzi czas na wprowadzenie danych do systemu komputerowego i przesłanie ich dalej.