Transformator umożliwia w ten sposób na przykład zmianę napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia, które jest odpowiednie do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości, na niskie napięcie, do którego dostosowane są poszczególne odbiorniki.
gdzie: Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii.
W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej: Poniższy stosunek: nazywamy przekładnią transformatora. Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie.
Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TransformatorJedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego.Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego.
Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego.