Przykładowymi roślinami z których pozyskuje się olejki są nasiona moreli, truskawki czy pestki winogron.
Często jako dodatek do kremów, odżywek do włosów i balsamów do ciała używane są oleje z orzechów makadamia, z migdałów, z jagód acai czy z orzechów laskowych. Substancje oleiste pozyskiwane z roślin są też wykorzystywane w masażu i aromaterapii, pozwalają się zrelaksować i odprężyć. Mają właściwości odżywcze, kojące, a nawet lecznicze.Skład takich specyfików jest bardziej przyjazny ludzkiej skórze i włosom, które lepiej przyswajają substancje odżywcze.
Alergicy uczuleni na sztuczne związki znajdujące się w normalnych kosmetykach chętnie sięgają po te naturalne, dlatego że są dla nich bezpieczniejsze i delikatniejsze.Kosmetyki naturalne, inaczej zwane bio lub organicznymi składają się z nieprzetworzonych substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego i zwierzęcego.
Nie zawierają więc sztucznych związków chemicznych, takich jak np.
barwniki, konserwanty, silikony. W związku z tym mniej uczulają, nie podrażniają, są delikatniejsze dla skóry, włosów i paznokci. Ponadto olejki pochodzenia organicznego zawierają dużo łatwo przyswajalnych składników odżywczych, dlatego lepiej pielęgnują skórę i włosy, poprawiając ich kondycję. Zwykłe kosmetyki mogą zawierać substancje wysuszające i podrażniające, a także blokujące wchłanianie związków odżywczych, tak jak czyni to dodatek silikonów w szamponach.